(21 Yorum)

Doğum Koçluğu & Doula Eğitimi

Yeni bir iş alanı olan doğum koçu (doula) olarak çalışma yetkisi vermektedir ve doğum koçluğu eğitimi verme yeterliliği kazanırlar. Doğum koçluğu eğitimine bireysel amaçla katılan bireyler, kendi hamilelik ve doğum süreçleri ile ilgili gereken tüm bilgileri ve psikolojik desteği elde ederler. Doğum Koçluğu Sertifikasıyla; özel olarak doğum koçluğu yapabilir, sağlık merkezlerinde doğum koçu olarak görev alabilir ve kendi danışmanlık merkezinizi açabilirsiniz.
Hemen Bilgi Al
106 Saat
Eğitim İçeriği
Bilgi almak için bu sayfada yer alan 'Detaylı Bilgi Talep Et' ya da 'Buraya Tıklayarak' İletişim Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız sizi arayıp, tüm merak ettiğiniz konularda yardımcı olacaklardır.

Eğitim bilgileri aşağıda yer almaktadır. Soruların üzerindeki + butonuna basarak bilgi alabilirsiniz.


Doğum Koçluğu Eğitimi'ni Kim Veriyor?

Doula - Doğum Destekçisi - Doğum Koçluğu Sertifika Eğitimi, 

Psikolojik Danışman Dilek KIRCAOĞLU

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Kağan Kocatepe,

Hamilelik Yogası Eğitimcisi Tuğba Aynur ve  Profesyonel Koç Sefer Kayaoğlu tarafından verilmektedir.

Doğum Koçluğu Sertifika Onayı: 

Başkent Üniversitesi Onaylı ve Sertifikalı bir eğitimdir. Eğitim sonunda elde edilen sertifika E-devlet'te gözükmektedir.

Eğitim Süresi:  

Uzaktan Eğitim + Online Eğitim + Süpervizyon Eğitimi: 106 Saat 

Eğitim: Video ve PDF kaynaklar, Eğitimcilere online bağlantılar ve yüz yüze eğitimlerden oluşmaktadır. 

Doğum koçluğuna ilgi duyan ve bu alanda çalışmak isteyen bireyler doğum koçluğu eğitimine katılabilirler.

Doğum Koçluğu Eğitimine katılan bireyler, doğum koçluğu eğitimi konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazanırlar ve doğum koçu olarak çalışma yetkisi elde ederler.

Kendi gebelik dönemini sağlıklı ve mutlu geçirmek isteyen anne adayları da doğum koçluğu eğitimlerine başvurabilirler.

Doğum koçluğu, kendi doğal süreci içerisinde gerçekleşen bir olgunun, kolaylaştırılması ve desteklenmesi için, kişilere, tecrübe ile birlikte, profesyonel bilgi ve beceriyi de, kişilerin içsel kodlarında bulunan potansiyellerini en etkin biçimde kullanmalarına olanak sağlayacak şekilde sunan bir hizmeti içerir.


Doğum koçluğu, tüm hamilelik, doğrum sırası ve doğum sonrası süreçte, aileyi fiziksel, bilgisel, manevi yönden destekleyen, tıbbi ve psikoterapötik olmayan bir yaklaşımdır.


Doğum Koçluğu, hamilelik sürecinde anneye eşlik etmek, sağlık, beslenme, nefes eğitimi, egzersizler yolu ile sağlıklı bir hamilelik geçirmeye yardımcı olmak; doğum sırasında masaj, diğer tekniklerle destek olmak; lohusalık sürecinde anne sütü ve beslenme, emzirme ve bebek bakımı konularında anneyi desteklemektir.


Doğum koçluğu ile, annenin doğum hakkındaki olumsuz düşüncelerinde, ağrı, acı ile ilgili korkularında azalma ile, bazı müdahalelere gereksinim kalmadığını görülmektedir. Annelerin kendilerini güvende hissettiklerini, değişen aile dinamiklerine daha kolay uyum sağladıklarını, bu sayede emzirme başarısının arttığını, doğum sonrası psikolojik komplikasyonların azaldığı tespit edilmiştir.

 
Doğum koçluğu, çeşitli nedenlerle emziremeyen, normal doğum yapamayan, özel gereksinimli bebek dünyaya getiren ya da doğumda bebeğini kaybeden annelerin de kendilerini eksiz, yetersiz hissetmelerinin önüne geçiyor. Bu süreçte doğru adımlarla desteklenerek, gerektiğinde çeşitli uzmanlarla işbirliği yapması sağlanarak, ileriki günlere hazırlanabiliyorlar. Veya tıbbi özel nedenlerle değil, çeşitli sebepler öne sürülerek, normal doğumdan uzaklaşan-uzaklaştırılan kadına, bu deneyimi güvenle yapabileceği duygusu verilebiliyor.


Doula - Doğum Destekçisi - Doğum Koçluğu Sertifika Eğitimi; Hamilelik sürecinde ve sonrasında annenin bilinçlendirilmesi, nefes alma tekniklerini öğrenmesi ve psikolojik olarak doğuma hazırlanmasında destek verecek kişilere gerekli bilgi ve becerileri kazandırarak doğum koçluğu yapabilmelerini sağlamayı hedefleyen bir eğitimdir.

3- Doğum Koçu & Koçluğu Sertifika Eğitimi İçeriği;

1. Doula-Doğum Destekcisi- Doğum Koçu Nedir?
2.   Doğum Koçluğu Felsefesi Ve Dayanakları Nelerdir?
3. Doğum Koçu Ne Yapar, Ne Yapmaz?
4. Doğum Koçluğunda Derinleşme-Bireyi Tanıma Nasıl Olur?
5. Hamilelik Öncesi;
-  Çocuk İçin Hazır Olmak,
- Hamileliğe Hazırlık,
- Alışkanlıkların Değiştirilmesi
6.   Hamilelik
-  Hafta Hafta Hamilelik (0-40 Hafta)
- Gebelikte Fiziksel Problemler
- Gebelikte Hastalıklar
- Temel Rutin İncelemeler
- Çoğul Hamilelik
- Hamilelikte Pilates
7. Hamile Profilleri
- Eşlerin Hamile Profile Dahil Edilmesi
- Hamilelikle İlgili Yanlış İnanışlar
- Hamilelik Ve Boşanma
-  Hamile Güvenliği
-  İlaç Kullanımı Ve Alternatif Tıp
-  Hamilelikte Düşmeler
-  Hamilelikte Uyku
8. Hamile Yaşam Tarzı
- Meditasyon
- Nefes Egzersizler
- Doğum Çantası Hazırlama
- Egzersizler
- Beslenme
- Giyinme
- Sigara Ve Uyuşturucu Madde Kullanımı
- Evcil Hayvanlarla İlişki
9. Doğum
- Doğum Felsefeleri
- Doğum Çeşitleri
- Doğum Hazırlıkları
- Doğumda Nefes Teknikleri
- Doğumda Ikınma Teknikleri
10. Doğum Sonrası
- Doğum Sonrası Egzersizler
- Doğum Sonrası Hastalıklar
- Doğum Sonrası Psikolojik Sorunlar
- Lousalıkta Beslenme
- Doğum Sonrası Anne Bakımı
11. Yeni Doğan Bakımı
- Yeni Doğan Hastane Süreci Ve Yeni Doğan Özellikleri
- Bebeğin Muayenesi Ve Bakımı
- Bebeğin Kıyafet Ve Bezlerinin Temizlenmesi
- Bebeğin Uyku Düzeni
- Bebeğin Gaz Çıkarması
- Bebeğin Beslenmesi
- Yenidoğan Hastalıkları
12.  Emzirme
- Anne Sütünün Önemi Ve Özellikleri
- Meme Bakımı, Emzirme Tekniği Ve Annenin Eğitimi
- Emzirmede Görülen Sorunlar
-  Bebeği Biberonla Besleme
- Emzirme Teknikleri
13. Bebekle İlk Günler
- Ortam Isısı Ve Düzeni
- Bebeğin Uyku Düzeni
- Bebeğin Beslenme Düzeni
- Bebeğin Emzik Kullanımı
- Bebeğin Banyosu
- Bebeğin Alt Temizliği
- Bebeğin Kıyafetleri
- Bebek Masajı
- Bebeğin Güvenliği
- İlk Yardım
- Çocuk Hakları Sözleşmesi

Doula - Doğum Destekçisi - Doğum Koçluğu Sertifika Eğitimiyle; hamilelik ve doğum süreçlerindeki gerekli tüm bilgi ve psikolojik desteği verme yeterliliğine kavuşacaksınız.  Anne adayları bilinçli ve sağlıklı bir doğum süreci için, doğum koçluğu eğitimi almış kişilerle gebelik ve doğum süreçlerini geçirmeyi tercih etmektedir. Başkent Üniversitesi onaylı doula - doğum destekçisi - doğum koçluğu sertifikası uzmanlığınızı kanıtlayan ve sunduğunuz hizmetlerin değerini arttıran bir programdır.


Doğum koçu, sağlık çalışanı, psikoterapist, ebe, hemşire, doktor değildir. Ancak bu meslek gruplarından olan kişiler de doğum koçluğu eğitimi alarak, bunu yapmak isteyebilirler. Burada önemli olan, üstlenilecek rolün belirlenmesi ve birbirine karıştırılmamasıdır. Doğum koçunun görevlerini de aynı şekilde bu meslek grupları yerine getiremez.


Doğum Koçluğu Sertifikası, yeni bir iş alanı olan doğum koçu (doula) olarak çalışma yetkisi vermektedir ve doğum koçluğu eğitimi verme yeterliliği kazanırlar. Kendi gebelik dönemini sağlıklı ve mutlu geçirmek isteyen anne adayları da doğum koçluğu eğitimlerine başvurmaktadır. Doğum koçluğu eğitimine bireysel amaçla katılan bireyler, kendi hamilelik ve doğum süreçleri ile ilgili gereken tüm bilgileri ve psikolojik desteği elde ederler.


Doğum Koçluğu Sertifikasıyla; özel olarak doğum koçluğu yapabilir, sağlık merkezlerinde doğum koçu olarak görev alabilir ve kendi danışmanlık merkezinizi açabilirsiniz. 

Danışmanlarımızdan bilgi almak ve tüm sorularınıza cevap bulmak için sayfadaki 'Detaylı Bilgi Talep Et' ya da 'Hemen Bilgi Al' alanlarındaki iletişim formunu doldurabilirsiniz

Yorumlar
ÖZLEM İLKAYA
Danışmanım detaylı ve açıklayıcı bilgileriyle online üzeri yönlendirmeleriyle bana çok yardımcı oldu. Sayın Nurcan Arslan a çok teşekkür ederim.
ZEYNEB EDİRNECİK
Eğitim danışmanım Onur Bey’in açıklayıcı ve güven veren tavrı programa dair güvenimi arttırmıştır. Umarım, faydalı bir eğitim olur.
BETÜL SARI
Eğitim danışmanım Onur Ün bey sayesinde kayıt olmaya karar verdim.öncelikle kendim için alıyorum bu eğitimi.derslere kolay ulaşabilmek önemliydi,uygulama oldukça iyi.
BAHAR SEVGİ AKAR
Harika bir sertifika programi. Sevgili hocalarimiz ve ogrenci temsilcim Ceren Hanim a cok tesekkur ederim. Hayatima kattiginiz guzel renkler icin 🥰🙏🏻
MERAL ÜNAL
Aknet danışmanım sayın damla hanımın kayıt oluşturma ve bilgilendirme konusunda yaptığı performans çok iyiydi çok sorgulama yapamadan hissettirdiği güven kayıt yaptırmamda yardımcı oldu. işine sahip çıkan özverili danışmamıza tüm hayatı boyunca başarılar diliyorum
GÜLAY AKIN
Görevli personeliniz gerekli yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri mükemmel bir şekilde yaptı. Kendisinden verimli bir hizmet aldım. Nezaketi ve sabrı için Damla hanıma çok teşekkür ederim.
Yenilikleri İlk Sen Öğren

Yeni eğitimler, yenilik ve kampanyalardan haberdar olmak için kayıt ol!

Formu doldurun, sizi arayalım!